top of page

Пам'ятка для учнів

EmbeddedImage.jpg
EmbeddedImage (1).jpg

ЯК ПОДОЛАТИ ПІДЛІТКОВИЙ СТРАХ ТА НЕВПЕВНЕНІСТЬ?

Підлітковий вік характерний тим, що в ньому розквітають ті страхи, насіння яких були закладені раніше. Підліток не так часто відчуває гострий страх, але тривога може стати постійним фоном. Він може турбуватися з-за того, що «раптом» станеться нещастя з ним або з його близькими. Або ж відчувати нав’язливі сумніви в тому, чи зачинені двері, чи вимкнені плита і праска. Або міркувати про те, чи не призведуть його слова і дії до втрати відносин, важливих для нього. У підлітковому віці зустрічаються будь-які страхи: від страху мимовільного сечовипускання до страху спізнитися; від страху темряви до страху війни.

Причини виникнення:

Біологічні причини, які пов'язані з особливістю нервової системи підлітків, посиленням емоційної чутливості.

Соціальні причини, серед яких: страх бути неприйнятим у групі, похилий вік батьків (страх смерті) та ін.

Психоемоційні причини, зумовлені великою кількістю заборон, конфліктними стосунками з батьками й всередині групи однолітків, психологічними травмами тощо.

Приховані форми агресії сприяють зародженню страхів, серед цих форм можна відзначити роздратування, провину, підозрілість.

Підлітковий страх відрізняється від фобій, які охоплюють дітей в дошкільному й молодшому віці. Відмінною рисою є збільшення числа соціальних страхів і зменшення фобій.

Як же боротися зі своїми страхами?

Навіть самі сміливі та впевнені у собі люди відчувають страхи. Коли вас охоплює страх, необхідно:

1. Визначити страхи й невпевненості. Скласти список

Перший крок до ліквідації страху - його визнання. Для себе необхідно визначити, що саме змушує боятися: невдача? Відмова? Страх виглядати безглуздо? Після того, як страх буде визначений, потрібно сісти й подумати, чому ви боїтеся. Чи страхи є логічними, чи вони є просто продуктом ваших емоцій?

2. Перестати "надумувати"

Звичайно, це гарна звичка - обдумати ситуацію перед прийняттям важливого рішення. Але надто велике "думання", насправді, віддаляє вас від конкретних дій. Якщо ви не будете діяти, ви ніколи не рушайте вперед.

3. Знайти в собі сильні сторони

Коли ви нагадаєте собі про те, що у вас гарно виходить, і про те, що вам подобається в собі, ви отримаєте більше довіри й впевненості, а отже почнете відпускати свій страх.

4. Тренуватися та гарно харчуватися

Усі ми знаємо, що фізичні вправи й здорова дієта дуже корисні для нашого організму. Здоровий спосіб життя також може поліпшити настрій та змусить почуватися спокійніше, збалансованіше й впевненіше. А це, насамперед, правильний спосіб перемогти занепокоєння і невпевненість.

5. Ставте собі мету

Без мети здається, що життя немає сенсу. Визначення мети може дати конкретний напрям та змусити піднятися над своїми страхами й дозволить досягти в житті того, чого ви самі бажаєте. Крім того, при досягненні поставленої мети, ви кожного разу отримуєте ще більше впевненості у собі.

Страх - це продукт розуму й внутрішньої боротьби. Він немає нічого спільного із навколишнім світом.

EmbeddedImage.jpg
bottom of page